Kitos telefonų kategorijos: Telefonai senjorams, Telefonai vaikams, 5G telefonai, Telefonai atsparūs vandeniui, Telefonai su 5 colių ekranu, Perlenkiami telefonai, Telefonai žaidimams, Telefonai akliesiems, Telefonai darbui, Telefonai fotografavimui, Smūgiams atsparūs telefonai, Telefonai su belaidžiu krovimu
Naujo išmaniojo telefono pasirinkimas gali būti nemažas iššūkis, atsižvelgiant į įvairių gamintojų siūlomų modelių kiekį rinkoje. Šiame straipsnyje surinkome svarbiausią informaciją apie telefonus, aptarsime technines specifikacijas ir pateiksime santrauką, į kokias telefono savybes verta atkreipti dėmesį renkantis pirkinį.
Išmanieji telefonai yra įrenginiai, kuriais šiuo metu naudojasi beveik kiekvienas iš mūsų, ir juos reguliariai keičiame į naujesnius modelius. Tačiau ne kiekvienas žino, kuo telefonai skiriasi vieni nuo kitų. Su šiais patarimais galėsite išsirinkti modelį, kuris geriausiai atitiks jūsų poreikius. Sužinosite, kokie ekranų tipai ir skiriamosios gebos yra naudojami gamintojų, kiek RAM operatyviosios atminties reikalinga sklandžiam telefono darbui, kuris išmanusis telefonas ilgai veiks su baterija ir ką privalo turėti telefonas, kad galėtų daryti aukštos kokybės nuotraukas.
Svarstant, į ką reikia atkreipti dėmesį perkant telefoną, verta pradėti nuo ekrano. Tai vienas iš svarbiausių parametrų, lemiančių, telefono kokybę.
Šiuo metu vyrauja tendencija, kad gamintojai renkasi didelio dydžio ekranus. Dauguma išmaniųjų telefonų yra aprūpinti ekranais, kurių įstrižainė viršija 6 colius.
Didėjant ekranų dydžiui, patys telefonai tampa vis didesni ir juos vis sunkiau valdyti viena ranka. Nors gamintojai sistemingai mažina ekraną juosiančius rėmelius, tačiau ekrano dydžio augimo tendencija vis dar nesustoja. Klasikinės kraštinių 16:9 proporcijos pakeičiamos į 18:9 proporcijas (arba kitas analogiškas 18,5:9, 19:9 ir 19,5:9 proporcijas).
Mažesnių telefonų mėgėjai turi ribotą pasirinkimą, tačiau, laimei, galima rasti kelis dėmesio vertus modelius. Vienas iš įdomesnių variantų yra „iPhone 13 mini“, kuris atliepia į tokių vartotojų poreikius. Jis turi praktiškai atsiskiria nuo „iPhone 13“, tačiau turi mažesnį ekraną (5,4 colio vietoj 6,1 colio).
Ekrano proporcijų pokytis priverčia koreguoti skiriamosios gebos parametrus. Vietoje įprastos HD, Full HD ar QHD skiriamosios gebos turime atitinkamai HD+, Full HD+ ir QHD+.
HD: 1280 x 720 pikselių
HD+: 1440 x 720 pikselių ir 1500 x 720 pikselių
Full HD: 1920 x 1080 pikselių
Full HD+: 2160 x 1080 pikselių, 2220 x 1080 pikselių, 2246 x 1080 pikselių, 2280 x 1080 pikselių, 2340 x 1080 pikselių, 1620 x 1080 pikselių, 1980 x 1080 pikselių
QHD ir QHD+: 2560 x 1440 pikselių, 2960 x 1440 pikselių, 2880 x 1440 pikselių, 3120 x 1440 pikselių
AMOLED (įskaitant „Super AMOLED“ ir „P-OLED“ arba „Dynamic AMOLED“)
IPS LCD (įskaitant „IPS+“)
TFT LCD
AMOLED ekranai užtikrina geriausias, labai ryškias spalvas, todėl jie dažniausiai naudojami brangesniuose išmaniuosiuose telefonuose. Labiausiai paplitę yra IPS ekranai, kurie gali pasiūlyti šiek tiek mažiau sodrią spalvų gamą, tačiau vis dar užtikrina tinkamą kontrastą, šviesumą ir plačius matymo kampus.
Kukliausiai atrodo TFT LCD ekranų pasiekimai, todėl jie sutinkami biudžetiniuose modeliuose. Šiuos ekranus gali turėti telefonai iki 200 eurų, nors net ir čia gamintojai vis dažniau renkasi IPS technologiją.
Išmaniųjų telefonų ekranai taip pat skiriasi vaizdo atnaujinimo dažniu. Šis parametras lemia, kaip sklandžiai bus rodomas vaizdas ekrane. Dažnis išreiškiamas Hz (hercais). Kuo aukštesnė vertė, tuo sklandžiau galima stebėti judantį vaizdą. Baziniu standartu laikomas 60 Hz dažnis – tokį ekraną siūlo dauguma išmaniųjų telefonų. Tačiau yra vis daugiau modelių, kurie turi 90, 120 ar net 144 Hz dažnio ekranus. Aukštesni dažniai ypač praverčia tiems, kurie mėgsta žaisti savo telefone veiksmo žaidimus.
Daugelis telefonų ekrano viršuje turi išpjovą ekrane, skirtą asmenukių kamerai ir įvairiems jutikliams. Toks sprendimas daro įtaką dizainui, todėl rinkdamiesi telefoną galite pirkti tokį modelį, kurio išvaizda jums geriausiai patinka.
Dar prieš kelerius metus rinkoje buvo trys pagrindinės mobiliosios operacinės sistemos: „Google Android“, „Apple iOS“ ir „Windows Phone“. Tačiau „Windows Phone“ telefonas dabar jau yra tik įdomybė – gamintojai nebegamina naujų modelių su šia platforma, ji nebėra tobulinama.
Mobiliosios rinkos lyderiu išlieka „Google Android“, kuri naudojamas daugumos gamintojų. Verta rinktis modelius, naudojančius naujausią operacinės sistemos versiją – šiuo metu tai yra „Android 14“. „Apple iOS“ įdiegta tik „Apple“ gaminamuose išmaniuosiuose telefonuose.
Jeigu jums patinka modifikacijos ir nežinote, kokį telefoną pasirinkti, verta atsižvelgti į tai, kad „Android“ sistema suteikia vartotojui daugiau personalizavimo galimybių, o „iOS“ yra uždaresnė, bet pasižymi itin intuityviu valdymu. Kitas „Apple iOS“ pranašumas – puiki optimizacija. Jos atveju taip pat galima tikėtis greičiausių atnaujinimų ir didesnio saugumo bei privatumo.
Procesorius yra tikrai svarbus aspektas perkant telefoną. Galų gale nuo jo priklauso viso įrenginio darbas.
Išmaniuosiuose telefonuose naudojami įvairių „šeimų“ procesoriai. Procesorius įvairiems telefonų gamintojams tiekia „Qualcomm“ ir TCMC ir „MediaTek“. Paprastai telefone sutinkame branduolių procesorius, tačiau ne visada branduolių skaičius yra svarbiausias. Svarbus, pavyzdžiui, yra procesoriaus tipas, tai yra, naudojant kokį technologinį procesą jis pagamintas. Technologinis procesas apsprendžia kokio mažiausio dydžio elementai gali būti naudojami procesoriaus gamyboje. Šis parametras nurodomas nanometrais.
Kitas procesoriaus našumo kriterijus – taktinis dažnis. Jis nusako, kiek skaičiavimo operacijų lustas gali atlikti per vieną sekundę.
Jeigu svarstote, į ką atkreipti dėmesį perkant išmanųjį telefoną, RAM operatyviosios atminties taip pat negalima ignoruoti. RAM atmintis yra viena svarbiausių išmaniojo telefono specifikacijų, ir nereikėtų jos nuvertinti, jei norite greito ir sklandaus telefono. Kuo daugiau operatyviosios atminties, tuo sklandesnis sistemos darbas.
Optimalios RAM atminties kiekis tam tikra prasme priklauso ir nuo operacinės sistemos tipo. „Apple iOS“ įrenginiuose RAM atminties gali būti šiek tiek mažiau, tačiau tai neturi įtakos sklandžiam darbui dėl labai geros sistemos ir programų optimizacijos.
Kiek RAM atminties telefone užtikrins sklandų įrenginio veikimą?
4–6 GB RAM – minimalus kiekis, kurį privalo turėti pigus išmanusis telefonas su „Android“ operacine sistema
8 GB RAM – tokį atminties kiekį naudoja vidutinės klasės išmanieji telefonai
12–24 GB RAM – tiek siūlo galingiausi flagmanai.
Vidinės atminties talpa labai priklauso nuo asmeninių poreikių ir nuo to, kiek turinio saugote išmaniajame telefone. Pgus išmanusis telefonas gali turėti 64 GB, o standartas šiuo metu yra 128 GB. Geriausiuose modeliuose gausite 256 GB ar daugiau.
Jeigu telefonas turi papildomą atminties kortelės lizdą, vietos klausimas nėra toks opus, tačiau jei planuojate telefone saugoti didelį kiekį filmų, muzikos, nuotraukų ar kitų failų, pageidautina rinktis modelį su 512 GB ar net 1 TB atminties.
Dual SIM yra labai naudinga funkcija, leidžianti naudoti dvi SIM korteles viename įrenginyje. Išmanusis telefonas su dviem SIM kortelėmis yra idealus sprendimas tiems, kurie naudoja du telefono numerius (pvz., asmeninį ir darbo).
Veikimo principas priklauso nuo Dual SIM tipo:
Aktyvus Dual SIM naudoja dvi antenas, todėl abu numeriai visada yra aktyvūs.
Dual SIM stand-by yra šiek tiek mažiau pažengęs, nes naudojant vieną SIM kortelę, antroji lieka miego režime.
Pasyvus Dual SIM yra mažiausiai patogus naudotojui, nes aktyvią SIM kortelę reikia pasirinkti rankiniu būdu kiekvieną kartą (atitinkama parinktis nustatymuose).
Kuris išmanusis telefonas turi geriausią kamerą? Sunku į šį klausimą atsakyti vienareikšmiškai. Gamintojai dažnai giriasi savo kamerų jutiklių skiriamąja geba, kuri nurodoma megapikseliais. Tačiau megapikselių skaičius ne visada turi tiesioginės įtakos fiksuojamo vaizdo kokybei. Ją lemia daugybė kitų veiksnių:
Objektyvo šviesumas – nurodytas diafragmos skaičiumi, pvz., f/1.7. Kuo mažesnė šio skaičiaus vertė, tuo didesnė tikimybė padaryti geras nuotraukas net esant silpnam apšvietimui (vakarais ar patalpose).
Optinė stabilizacija – ypač naudinga filmuojant, padeda sumažinti „drebančios rankos“ efektą.
Autofokusas – greitas šios funkcijos veikimas sumažina laiką, reikalingą nuotraukai padaryti, ir padidina galimybę ryškiai įamžinti judančius objektus.
Plataus kampo objektyvas – papildoma kamera, leidžianti užfiksuoti plačius kadrus, kas ypač naudinga fotografuojant didelius objektus arba patalpose.
Teleobjektyvas – leidžia priartinti toli esančius objektus neprarandant nuotraukos kokybės (geriausi išmanieji telefonai turi 10x optinį priartinimą).
Gylio kamera – ypač naudinga portretams, padeda išryškinti pirmąjį planą ir neryškų foną.
Naktinis režimas – specialus kameros režimas, leidžiantis padaryti šviesesnes, ryškesnes ir detalesnes nuotraukas esant prastam apšvietimui.
Nėra lengva vienareikšmiškai nustatyti, kokia baterija yra geriausia, atsižvelgiant į išmaniojo telefono naudojimo pobūdį ir dažnumą. Baterija greičiau išsikraus, jei žaisite žaidimus ir žiūrėsite filmus, lėčiau, jei apsiribosite pagrindinėmis funkcijomis.
Išmaniojo telefono baterijos tarnavimo laiką lemia ir kiti veiksniai:
Ekrano dydis ir skiriamoji geba.
Naudojamas procesorius (technologija ir jo energijos taupumas).
Operacinės sistemos versija ir programų kiekis telefone.
Įjungtos ryšio funkcijos (Bluetooth, NFC, 5G duomenų perdavimas, Wi-Fi).
GPS vietos nustatymo funkcija.
Standartinė baterijos talpa yra mažiausiai 4500 mAh. Išmanusis telefonas su gera baterija turėtų veikti bent dvi dienas, tam reikia 5000 mAh arba talpesnės baterijos. Kai kurie modeliai turi 6000 mAh ar net didesnės talpos baterijas.
Vis rečiau gamintojai siūlo išmanųjį telefoną su keičiamais akumuliatoriais. Dauguma naujų modelių suprojektuoti taip, kad baterijos nebūtų galima išimti. Išimamų baterijų praktiškai nepasitaiko metalinius korpusus turinčiuose bei vandeniui atspariuose modeliuose.
Vis dažniau galima nusipirkti telefoną su belaidžiu įkrovimu. Tokio telefono nereikia jungti prie kroviklio laidu. Užtenka jį padėti ant specialaus įkroviklio. Tokį telefoną galima bet kurią akimirką paimti į rankas ir naudoti, nereikia atjungti laidų.
Išmaniuosiuose telefonuose naudojami keli ryšio ir duomenų perdavimo moduliai. Tai yra:
4G LTE – labiausiai paplitusi ryšio technologija, kurią galima rasti net ir pigiuose išmaniuosiuose telefonuose.
5G – dar neseniai 5G ryšio modulį turėjo tik brangiausi aukščiausios klasės modeliai. Dabar ši ryšio paslauga tampa vis prieinamesnė.
Bluetooth – naudojamas prijungt telefonųi priedus ir kitus įrenginius, pvz., ausines. Verta pasirūpinti, kad Bluetooth būtų bent 5.0 versijos. Naujausius „Bluetooth 5.4“ galima rasti naujausiuose išmaniuosiuose telefonuose
Wi-Fi – naudojamas prisijungti prie interneto. Senesniuose ir pigesniuose telefonuose rasite „Wi-Fi 4“ (802.11b/g/n). Naujesni išmanieji telefonai jau turėtų būti aprūpinti „Wi-Fi 5“ (802.11a/b/g/n/ac), o geriausi išmanieji telefonai turi „Wi-Fi 6“ (802.11a/b/g/n/ac/ax) ir „Wi-Fi 7“ (802.11be). Kuo naujesnė „Wi-Fi“ karta, tuo greitesnį ir stabilesnį ryšį galite pasiekti.
NFC – pastaraisiais metais ši funkcija labai išpopuliarėjo. Ji leidžia lengvai ir greitai susieti išmanųjį telefoną su belaidžiais priedais (ausinėmis, garsiakalbiais ar spausdintuvais), taip pat naudotis patogiomis bekontaktėmis mokėjimų funkcijomis.
Svarbi išmaniojo telefono savybė yra atsparumas – įbrėžimams, kritimams iš nedidelio aukščio. Gamintojai dažniausiai naudoja korpusus, pagamintus iš stiklo arba metalų ir aliuminio lydinių. Pastarieji geriau atlaiko kritimus. Taip pat verta rinktis IP68 ženkliuku pažymėtė telefoną, nes jis bus atsparus dulkėms ir vandeniui.
Verta žinoti, kokius parametrus privalo turėti geras muzikinis telefonas.Priešingai nei gali atrodyti, šis telefono pasirinkimo aspektas yra gana svarbus. Štai į ką verta atkreipti dėmesį:
3,5 mm mini jack ausinių lizdas – klasikinis lizdas, kuriuo galima prijungti laidines ausines. Jei jo nėra, turite naudoti adapterius arba rinktis belaides ausines.
USB-C lizdas – naujausiuose išmaniuosiuose telefonuose (ypač aukštos klasės) tai yra vienintelis prievadas, prie kurio galima prijungti ausines. Tam reikalingas USB-C – mini jack adapteris arba ausinės su USB-C jungtimi.
Stereo garsiakalbiai – jei dažnai klausotės muzikos tiesiogiai iš telefono arba žiūrite filmus be ausinių, dviejų garsiakalbių buvimas užtikrins žymiai geresnę garso kokybę.
Bluetooth 5.4 – lyginant su senesnėmis Bluetooth versijomis, jis naudoja mažiau energijos ir siūlo geresnę belaidžio garso kokybę.
Belaidis garso perdavimas be kokybės nuostolių – muzikos telefonas turėtų palaikyti aptX HD, mQA ir HiRes Audio formatus bei turėti DAC konverterį.
Nors išmanieji telefonai tampa vis labiau ištobulinti, jiems vis dar reikalingi priedai, kurie ne tik apsaugo, bet ir išplečia funkcionalumą. Populiariausi yra įvairūs dėklai ir išorinės baterijos. Jei jau žinote, kaip išsirinkti gerą telefoną, verta apsvarstyti papildomų priedų pirkimą:
Išmaniųjų telefonų dėklai
Išorinės baterijos
Apsauginės plėvelės
Nešiojami garsiakalbiai
Telefonų laidai
Atminties kortelės
VR akiniai
Telefonų ausinės
Ekrano apsaugos plėvelės ir stikliukai
Asmenukių lazdos