Jei niekada nesidomėjome kavos aparatų tema, apsilankymas parduotuvėje gali sukelti nemažą painiavą – pasirinkimų yra labai daug. Papildomai jie skirstomi pagal įvairias kategorijas, veikimo būdus, kavos ruošimo režimus ir pan.
Pradėkime nuo slėginių kavos aparatų, kurie dar skirstomi į pusiau automatinius ir automatinius. Slėginiu kavos aparatu kava ruošiama, kai malta kava itin aukšto slėgio sąlygomis sąveikauja su karštu vandeniu. Kodėl slėgis turi būti aukštas? Tam, kad maksimaliai sutrumpėtų kavos kontaktas su vandeniu. Kuo trumpesnis šis sąlytis, tuo mažiau kartumo bus kavos gėrime.
Kitaip veikia kapsuliniai kavos aparatai, kurie kasmet tampa vis populiaresni. Šie prietaisai vietoje maltos kavos naudoja specialios kapsulės, kuriose jau yra paruoštas įvairių rūšių kavos mišinys, o kartais ir priedai, tokie kaip cukrus ar pienas. Mūsų užduotis – įdėti kapsulę ir paspausti mygtuką. Tai paprasčiausiai naudojamas kavos aparato tipas.
Kiek kitaip veikia filtriniai kavos aparatai, kur vanduo užpilamas verdančiu vandeniu esant įprastam slėgiui. Prieš patekdama į ąsotį, kava eina per specialų filtrą, kuris gali būti popierinis arba metalinis. Tokie aparatai leidžia paruošti didelį kiekį kavos vienu metu – net iki 2 litrų.
Nors daugeliui vartotojų skirstymas į laisvai pastatomus ir įmontuojamus kavos aparatus pasirodyti būti mažai svarbus, verta jam skirti dėmesio. Įmontuojami kavos aparatai Lietuvoje dar yra gana retas reiškinys, nes tai susiję su didesne tokių prietaisų kaina. Tačiau tie, kurie renkasi įmontuojamą buitinę techniką, gali apsvarstyti ir šį variantą. Laisvai pastatomi kavos aparatai – dažniausiai pasirenkami dėl didesnės įvairovės ir platesnio kainų diapazono.
Buitinė technika turi ne tik atlikti savo funkciją, bet ir gerai atrodyti, todėl nenuostabu, kad originalus dizainas yra dar vienas svarbus aspektas renkantis pirkinį. Išskirtinis siluetas, įdomi spalvų paletė yra tai, į ką verta atkreipti dėmesį. Elegantiška išvaizda pasižymi tiek pusiau automatiniai, tiek automatiniai kavos aparatai. Vis dėlto, įdomiausiu dizainu gali pasigirti kapsuliniai kavos aparatai, kurie, neturėdami kavos pupelių talpos ir integruoto malūnėlio, gali pasižymėti žaismingesnėmis formomis ir spalvomis.
Renkantis kavos aparatą, labai svarbu atkreipti dėmesį į jo galią. Nuo jos priklauso, kiek laiko reikės laukti pirmojo kavos puodelio. Deja, ne visada į tai kreipiame dėmesį, ir vėliau tai gali tapti dideliu nusivylimu. Koks kavos aparatas turi tinkamiausią galią? Taisyklė, kurios verta laikytis, skelbia: kuo mažesnė galia, tuo ilgesnis prietaiso pasiruošimo laikas. 1000 W yra per maža tiems, kurie siekia taupyti laiką. Geriausia pasirinkimo galimybė yra aparatai, kurių galia ne mažesnė kaip 1500 W.
Tie, kurie nusprendžia investuoti į automatinį arba pusiau automatinį kavos aparatą, turėtų atkreipti dėmesį į tokį svarbų dalyką kaip siurblio slėgis, kuris matuojamas barais. Kuo daugiau barų, tuo didesnis slėgis. Nuo slėgio lygio priklauso ir tai, kokią kavą bus galima paruošti. Nors espreso kavos paruošimui pakanka 9 barų, tokie aparatai laikomi ne itin efektyviais ir pasenusiais. Specialistų nuomone, geriausias pasirinkimas yra kavos aparatas, kurio siurblys generuoja 12–15 barų slėgį.
Jei mums patinka eksperimentuoti su kavos gėrimais, verta iš anksto pasidomėti, kokias kavos ir kavos gėrimų rūšis galima paruošti su konkrečiu modeliu. Kiekvieno kavos aparato galimybės yra gana skirtingos.
Vienintelė riba yra siūlomų kapsulių asortimentas, kuris priklauso nuo kapsulių tipo.
Tinka tiems, kurie vertina juodą kavą ir mėgsta švelniau skrudintas pupeles, kurios leidžia atskleisti vaisinius kavos aromatus .
Leidžia mėgautis pienu pagardintais kavos gėrimais.
Suteikia daugiausiai galimybių paruošti espresą, latę ir kitus gėrimus, kuriuose pagrindiniai ingredientai yra kava ir pienas.
Automatinių kavos aparatų pavadinimas gali būti kiek klaidinantis, nes dauguma kavos aparatų veikia visiškai automatiškai. Tačiau šis pavadinimas taikomas prietaisams su integruotu kavos malūnėliu, kuris mala kavą prieš pat gėrimo ruošimą. Kavos mėgėjai teigia, kad šviežiai maltos kavos ir parduotuvėje įsigytos sumaltos kavos skonis labai skiriasi. Jei pasirinksite aparatą su integruotu malūnėliu, verta apsvarstyti, koks jis turėtų būti. Dažniausiai sutinkami – peiliukus arba girnas turintys kavos malūnėliai.
Paprastos konstrukcijos, primenantis rankinį trintuvą, su besisukančiu plieniniu peiliu, kuris greitai traiško pupeles. Tokios kavamalės darbo metu atsiranda trintis ir kava įkaista. Dėl aukštos temperatūros gali keistis jos skonis, kai kuriems vartotojams jis atrodo kartokas.
Pupeles mala dviem metaliniais kūgio formos elementais. Toks malimas teigiamai veikia kavos skonį, tačiau jie yra labiau linkę gesti. Norint sumažinti gedimo riziką, atstumą tarp volų reguliuokite tik išjungę aparatą.
Kitas svarbus aspektas yra pieno sistema. Dauguma paprastesnių aparatų turi paprastą rankinio putų plaktuvo snapelį, tačiau brangesnių aparatų atveju galima tikėtis tokios sistemos, kuri leidžia pieno putą pilti tiesiai į puodelį.
Kad kavos aparatas tarnautų kuo ilgiau, būtina jį tinkamai valyti. Kuo lengviau valyti nešvarumus ir nuosėdas, tuo ilgesnis aparato tarnavimo laikas. Todėl verta įvertinti, ar pasirinktas kavos aparatas pasižymi lengva priežiūra. Jei renkatės paprastesnį aparatą, patikrinkite, ar pieno sistemos ardymas nėra pernelyg sudėtingas ir ar galėsite be problemų išimti virimo bloką. Naujausiuose aparatuose naudojama automatinio valymo ir nukalkinimo funkcija. Tai labai patogu tiems, kurie neturi laiko reguliariai prižiūrėti prietaisą. Automatinio valymo funkcijos palengvina ne tik aparato, bet ir pieno sistemos aptarnavimą.
Prietaisai, kurie padeda sutaupyti energijos, yra gera investicija. Rūpindamiesi aplinka ir namų biudžetu, dažniau renkamės energiją taupančius prietaisus. Verta atkreipti dėmesį ne tik į aparato galią, bet ir į funkcijas, tokias kaip automatinis išsijungimas po darbo. Šią funkciją turi vis daugiau kavos aparatų.
Kavos aparatas, valdomas išmaniuoju telefonu, yra puikus sprendimas tiems, kurie nori džiaugtis šviežiai paruošta kava net nebūdami šalia aparato. Ši funkcija leidžia paruošti kavą iš kito kambario ir dar nepakilus iš lovos. Toks aparatas turi „Bluetooth“ modulį ir specialią programėlę, leidžiančią prisijungti prie aparato. Po programėlės įdiegimo telefonas greitai susijungs su aparatu, o kitą kartą tai padarys automatiškai.
Renkantis kavos aparatą nereikia apsiriboti tik prietaisais, turinčiais visus priedus. Tokius prietaisus kaip kavamalė ar pieno putų plaktuvas galima įsigyti atskirai.