Informacija
Prekių katalogas

Kodėl verta investuoti į saulės elektrinę?

Kodėl verta investuoti į saulės elektrinę?

Nuo būsto šildymo elektra iki gatvėse vis dažniau matomų elektromobilių – gyvename laikais, kai elektros poreikis nuolat auga ir jos kasdien suvartojame vis daugiau. Ši tendencija pastebima ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje, tad esamų elektros gamybos pajėgumų augančiam poreikiui ilgainiui gali nepakakti. Dėl šios priežasties elektros energija nuolat brangsta. Dabar puikus metas ieškoti alternatyvių sprendimų ir investuoti į saulės elektrinės įrengimą, nes:

 • Nebūsite priklausomi nuo elektros kainų svyravimų.
 • Elektrai brangstant, jūsų investicijos atsipirks greičiau.
 • Prisidėsite prie žaliosios energetikos vystymo.
 • Tikėtina, kad padidinsite savo nekilnojamojo turto vertę.
 • Galėsite atgauti dalį investicijų, pasinaudoję valstybės parama.

Noriu įsirengti saulės elektrinę. Nuo ko pradėti?

Saulės elektrinę sudaro įtampos keitiklis, saulės energijos sugeneruotą srovę keičiantis į kintamą ir buityje naudojamą energijos srovę, ir saulės moduliai. Jie gali būti įrengiami tiek ant namo ar kito pastato stogo, tiek ant žemės ar pastatų fasadų. Konkretus pasirinkimas nulemiamas saulės elektrinės galios poreikio, erdvės trūkumo bei kitų individualių priežasčių.

Nusprendus įsirengti saulės elektrinę, visų pirma reikia įvertinti kokios galios elektrinė namams tinkamiausia. Preliminariai reikalingą saulės elektrinės galią galima apskaičiuoti metinį elektros suvartojimą (kWh) padalinant iš 1000. Pavyzdžiui, jei suvartojama maždaug 3000 kWh per metus, reikės 3 kW, o jei apie 7000 kWh – 7 kW galios saulės elektrinės.

Visgi jei norite labai tikslaus skaičiaus, kreipkitės į specialistus. Jie vertina daug veiksnių, tokių kaip stogo nuolydis, pasaulio šalis, į kurią nukreiptas stogas, elektrinės tipas, vieta, kurioje pastatas stovi, šešėliai aplink ir kt. Visa tai sumodeliuojama specialiomis 3D programomis, kurios įvertina galimą elektrinės generavimą.

Kaip ilgai užtruks dokumentų rengimas ir saulės elektrinės įrengimas?

Specialistams duomenų rengimas užtrunka nuo 2 iki 4 mėn. Norint įsirengti 5 kWh galios saulės elektrinę, dokumentai parengiami greičiau nei didesnių elektrinių. Jums bus reikalingi Plėtros ir Gamybos leidimai iš Valstybinės energetikos inspekcijos, ESO projekto pateikimas ir suderinimas bei pačios elektrinės testavimas ir pridavimas Valstybinei energetikos inspekcijai.

Saulės elektrinės montavimas vyksta kartu su dokumentų tvarkymu. Pasirašius sutartį, saulės elektrinės įprastai pastatomos per mėnesį laiko, tačiau tai gali užtrukti ir ilgiau.

Ką reikėtų žinoti norint gauti valstybės paramą saulės elektrinei įsirengti?

Lietuvoje fiziniai asmenys, nuosavybės teise valdantys gyvenamosios paskirties vieno arba dviejų butų namą, sodo namą arba žemės sklypą, jei elektrinė bus įrengiama ant žemės, gali pasinaudoti parama saulės elektrinėms įsirengti. Jos gavimo procesas – nesudėtingas ir paramos gavimo tikimybė gan didelė. Kitas paramos paraiškų priėmimo etapas numatomas 2023 m. pradžioje. Ką reikėtų žinoti?

Valstybės paramos saulės elektrinei įsigyti dydis už įrengtąjį kilovatą įsirengiantiesiems naują saulės elektrinę (ir modulius, ir keitiklį) – 323 €, o norintiesiems padidinti jau turimą elektrinę moduliais – 241 €. Taigi įsirengiant Lietuvoje bene populiariausią 5 kW saulės elektrinę ir už ją mokant iš karto, paramos dydis sieks 1615 €, o įsirengiant 10 kW elektrinę – 3230 €. Ši parama padengs apie 30 proc. visų įrengimo išlaidų.

Parama galioja tik iki 10 kW galios elektrinėms, tačiau saulės elektrinę įsirengti galite ir didesnę. Visgi maksimalus paramos dydis yra 3230 €, tad įsirengdami 15 kW saulės elektrinę tokio dydžio paramą ir gausite.

Taip pat parama neskiriama saulės elektrinės išplėtimui (241 €/kW), jei jau turite 10kW ar galingesnę elektrinę, kuriai parama jau buvo gauta.

Kada galima teikti paraišką?

Paraiškų teikimas paramai saulės elektrinei įsirengti skelbiamas kelis kartus per metus, o paraiškos priimamos apie mėnesį laiko. Saulės elektrinė privalo būti įrengta po to, kai pateikėte prašymą paramai gauti. Jei elektrinę įsirengsite prieš paraiškos užpildymą, parama jums nebus skiriama.

Po paramos paskelbimo saulės elektrinei įsirengti turėsite 9 mėn. Dažnai dėl didelių montavimo eilių šis terminas pratęsiamas ir gali būti 12 mėn. ar ilgesnis, tad rangovų atranką, galios didinimą (jei prireiks) ir kitus pasiruošimo etapus galėsite atlikti ir jau patvirtinus, jog gavote paramą.

Kasmet paraiškas paramai gauti pateikia apie 10000 norinčiųjų ir beveik visi prašantieji ją gauna. Nors Energetikos ministerija 2019–2022 m. laikotarpiui planavo skirti 16 mln. €, kas yra apie 4 mln. € kasmet, tačiau, kaip rodo 2021 ir 2022 m. praktika, paramos biudžetas gali būti padidintas. Labiau žiūrima į paraiškas pateikusiųjų skaičių ir, jei šis skaičius viršija numatytą biudžetą, biudžetas didinamas. Pvz., vien 2022 m. kovo mėn. parama saulės elektrinėms buvo skirta beveik 15000 asmenų – rekordiniam skaičiui iki šiol prašiusiųjų.

Bendrojo pobūdžio informaciją apie paramą galite rasti APVA internetiniame puslapyje.

Pasiruošimas prašymo teikimui

Apsisprendus įsirengti saulės elektrinę, pasiruošti paprasta:

 • Sužinokite pastato ar žemės sklypo, ant kurio bus įrengiama elektrinė, unikalų numerį. Baigtumo reikalavimai gyvenamiesiems ir ūkiniams pastatams nekeliami, tad statinio registruotas baigtumas neturi būti 100%.
 • Nuspręskite, kokio galingumo saulės elektrinę norite įsirengti. Kaip apskaičiuoti preliminarų jos galingumą rašėme aukščiau. Visgi pildant planuojamą elektrinės galingumą paraiškoje, rekomenduojama nurodyti bent šiek tiek (1–2 kW) didesnę galią nei planuojate. Paprašius didesnės paramos, o įsirengus mažesnės galios elektrinę, parama jums bus skiriama pagal faktinę įrengtą galią, tačiau turėsite galimybę įsirengti tiek mažesnio, tiek didesnio galingumo saulės elektrinę.
 • Turėkite prisijungimą prie el. bankininkystės arba mobilųjį parašą. Paraiška pildoma elektroniniu būdu, o pildymo metu bus prašoma nustatyti pildančiojo tapatybę.
 • Sulaukite paraiškų priėmimo paskelbimo.

Viskas! Kad galėtumėte užpildyti paraišką paramai gauti, jums reikės tik šios informacijos. Iš anksto žinant visus šiuos duomenis, paraiškos pildymas truks 10–15 min. Kiti duomenys, kurių bus prašoma įvesti ar papildyti:

 • Saulės elektrinės tipas – ar elektrinė įrengiama ant stogo, ar ant žemės.
 • Ar planuojate įsirengti naują saulės elektrinę, ar praplėsti jau įrengtą. Įsirengiant naują elektrinę, jums reikės nurodyti, kad paramos prašote tiek moduliams, tiek keitikliui, o praplėčiant jau įrengtą – tik saulės moduliams.
 • Elektros sutarties objekto unikalus numeris. Dažnai jis sutampa su pastato, iki kurio ESO atvedė elektrą ir pastatė apskaitos prietaisą ir ant kurio planuojate statyti saulės elektrinę, ar sklypo unikaliu numeriu. Numeris gali skirtis tuo atveju, jei elektrinę planuojate įrengti ne ant gyvenamojo namo stogo, o ant šalia esančio ūkinio pastato. Šiuo atveju saulės elektrinės objekto unikalus numeris sutaps su ūkinio pastato unikaliu numeriu, o elektros sutarties objekto unikalus numeris – su pagrindinio gyvenamojo namo unikaliu numeriu (jei ūkinis pastatas neturi atskiro įvado ir pan.).

Be aukščiau išvardintos informacijos, verta sužinoti ir kokios galios įvadą turite. Tai galite padaryti ESO savitarnoje. Jei nuspręsite, kad įvadą jums reikės padidinti, tai galėsite atlikti ir po prašymo paramai gauti užpildymo.

Techninių sąlygų pačiai saulės elektrinei rekomenduojama prašyti jau po paraiškos užpildymo. ESO techninės sąlygos yra mokamos (kainuoja apie 33 €) ir turi ribotą galiojimo laiką (90 dienų), tad, paprašius jų per anksti, gali pasibaigti galiojimo laikas ir po paramos gavimo turėsite jų prašyti dar kartą.

Ar Lietuvoje didėja saulės elektrinių populiarumas?

Lietuvoje kasmet apie 200–300 gyventojų elektros energiją gamintis pradeda patys. APVA svetainėje nurodoma, kad nuo 2019 m. papildomai gaminančiais vartotojais tapo daugiau kaip 13,5 tūkst. gyventojų. Net 11 tūkst. iš jų įsirengė saulės elektrines namų ūkiuose, o likusi dalis įsigijo jas iš saulės parkų. Planuojama, kad 2030 m. sau elektrą gaminsis net kas trečias namų ūkis.

Jau dabar saulės elektrines įsirengę klientai gauna ne tik finansinę naudą už elektrą mokėdami ženkliai mažiau, bet ir yra nepriklausomi – jų nebegąsdina kalbos apie abonentinius mokesčius už elektrą ar didėjanti elektros kaina. Sumažėjusias išlaidas ir sutaupytus pinigus jie gali panaudoti namų atnaujinimui ar kitoms reikmėms.