Jei nusprendėte įsigyti naują 4K ar 8K televizorių, planuojate įsigyti naujos kartos žaidimų konsolę PlayStation 5 ar Xbox Series X – arba jums tiesiog patinka žiūrėti aukštos kokybės filmus – susigaudyti tarp naujausių technologijų ir įrangos specifikacijų yra gana sudėtinga.
Norėdami jums padėti – parengėme šį HDMI 2.1 gidą – jame galite detaliau susipažinti su HDMI 2.1 technologija bei parengėme televizorių, monitorių, PS5 ir Xbox Series X žaidimų konsolių, kompiuterių, kabelių, namų kino sistemų ir kitos įrangos apžvalgas, kad pirkdami naują įrangą galėtumėte būti užtikrinti, kad ji kokybiškai susijungs ir veiks aukščiausiu lygiu.
Šiame gide apžvelgiamos temos:
* HDMI 2.1 televizoriai
* HDMI 2.1 žaidimų konsolės PS5 ir Xbox Series X
* HDMI 2.1 kabeliai
* HDMI 2.1 monitoriai
* HDMI 2.1 vaizdo plokštės
* HDMI 2.1 motininės plokštės
* HDMI 2.1 Smart TV Box (TV priedėliai)
* HDMI 2.1 Soundbar’ai (garso sistemos)
* HDMI 2.1 Blu Ray grotuvai
* HDMI 2.1 kita įranga (adapteriai, prailgintojai ir kt.)
Gyvename laikais, kai video rezoliucijos, kadrų dažniai ir perduodamo garso kokybė vis auga. O kadangi visas šis turinys iš įvairių įrenginių turi pasiekti televizorių – tam šiais laikai dažniausiai naudojami HDMI kabeliai.
Greičiausią video ir audio duomenų perdavimo spartą šiuo metu užtikrina HDMI 2.1 standartas, pasiekiantis net 48 Gbps spartą. Šis standartas buvo patvirtintas 2017 m., o televizoriuose ir kituose įrenginiuose pradėtas plačiau naudoti tik 2019 - 2020 metais.
HDMI 2.1 – tai didelis žingsnis į priekį nuo plačiai naudojamo HDMI 2.0b standarto, užtikrinusio 18 Gbps duomenų perdavimo spartą. HDMI 2.0b palaiko 4K video 60 kadrų per sekundę dažniu, tačiau didinant dažnį reikalauja sumažinti rezoliuciją, o 8K turinio nepalaiko visai.
Lyginant su HDMI 2.0b standartu, HDMI 2.1 yra beveik tris kartus greitesnis (48 Gbps) ir palaiko nesuspaustą 8K@60Hz video arba 4K@120Hz video srautą.
Be to, šis naujas standartas palaiko ir žaidimų entuziastams svarbias technologijas: kintamą atnaujinimo dažnį (agl. variable refresh rate, VRR) ir automatinį trumpos delsos režimą (angl. automatic low latency mode, ALLM). O iš audio perspektyvos – palaiko eARC (Enhanced Audio Return Channel) skirtą greitesniam audio perdavimui garso sistemoms (soundbar'ams) ir kitiems prijungtiems audio įrenginiams.
Net tarp pačių populiariausių televizorių gamintojų HDMI 2.1 jungtis tik populiarėja. Dėl to mes ir nusprendėme peržiūrėti BIGBOX.LT parduodamų televizorių ir kitų įrenginių asortimentą ir čia padaryti HDMI 2.1 įrenginių sąrašą, kurį nuolat atnaujinsime.
Jei jau turite įsigiję ar nusprendėte įsigyti 8K televizorių – gera žinia – visuose 8K televizoriuose yra HDMI 2.1 jungtis, kadangi tik ši jungtis palaiko 8K video duomenų srautą.
Todėl jei nusprendėte ateityje išbandyti 8K žaidimus ar mėgautis 8K video turiniu – nusipirktame 8K televizorių - jame privalomai bus HDMI 2.1 jungtis.
Kaip matome lentelėje - 8K televizorius su HDMI 2.1 viena ar keletu jungčių šiuo metu siūlo du gamintojai Samsung ir LG, o jų įstrižainė - nuo 55'' iki 98'' bei yra įvairių technologijų: LED NanoCell, OLED ir QLED.
4K televizorių su HDMI 2.1 jungtimis yra kur kas daugiau, nei 8K - šiuo metu siūlome virš 40 modelių.
LG siūlo dviejų tipų HDMI 2.1 televizorius - NanoCell technologijos ir OLED technologijos.
Samsung siūlo QLED technologijos HDMI 2.1 televizorius.
Sony - XH90 serijos LED modelius su HDMI 2.1 jungtimi.
Kol kas nėra
Kol kas nėra
Kol kas nėra
Kol kas nėra
2020 m. pabaigoje išleistos naujos kartos PS5 ir Xbox Series X konsolės turi HDMI 2.1 jungtį, leidžiančią perduoti nesuspaustą 4K@120Hz bei 8K@60Hz vaizdą bei eARC garsą. Todėl pirkėjai gali būti ramūs, kad šios konsolės ateityje bus suderinamos su naujai įsigyjama įvairia aukštos kokybės video ir audio technika, turinčia HDMI 2.1 jungtį.
Be to, žaidimų entuziastams yra svarbios ne tik pagrindinės TV charakteristikos, tačiau ir labiau žaidimams aktualūs dalykai: įvesties vėlavimas (input latency), Dynamic HDR ir kt.
Jei ieškote naujo televizoriaus žaidimams naujausiomis PS5 ir Xbox Series X žaidimų konsolėmis – siūlome paskaityti mūsų parengtą atskirą TV gidą: TV Gidas: televizoriai PlayStation 5 ir Xbox Series X konsolėms , kuriame plačiau aptariame PlayStation 5 ir Xbox Series X suderinamumą su įvairiais šiuo metu parduodamais TV modeliais.
Kad sujungtumėte jūsų HDMI 2.1 įrenginius tarpusavyje jums reikės įsigyti atitinkamą kabelį – aišku jei kabelis nėra pridėtas perkamo televizoriaus ar konsolės komplektacijoje arba jis - per trumpas. Renkantis HDMI 2.1 kabelį rekomenduojame atkreipti dėmesį į jo ilgį, kabelio dangą, jungtis, gamintojo patikimumą, garantiją ir spalvą.
Pirmas dalykas – reikėtų išsimatuoti kokiu atstumu bus pastatyti jūsų įrenginiai. Idealiu atveju reikėtų rinktis tokio ilgio kabelį, kokio reikia sujungti įrenginius. Tačiau verta pagalvoti ir apie šiek tiek ilgesnį kabelį – tai gali praversti ateityje, jei planuojate paslėpti kabelį sienoje ar lubose ir ateityje sugalvotumėte perstumdyti baldus.
Tačiau reikia atsargiai žiūrėti į kabelius, ilgesnius nei 7 metrai – tokiuose labai ilguose kabeliuose gali atsirasti signalo trukdžių ir toks kabelis gali nepalaikyti kokybiško ryšio tarp dviejų įrenginių. Ilgesniuose HDMI 2.1 kabeliuose naudojamas ne tik varis, tačiau ir armuotas optinis kabelis, užtikrinantis nemažėjančios kokybės duomenų perdavimą ilgais atstumais iki 100 m. Tačiau tokie kabeliai yra brangesni už standartinius trumpesnius kabelius.
HDMI 2.1 standartiniai ilgiai: 1 m., 1.5 m., 2 m., 3 m., 4 m., 5 m., 6 m., 7 m., 10 m.
Pirkdami kabelį, atkreipkite dėmesį į produkto aprašyme esančią informaciją apie kabelio dangą – siekiant užtikrinti aukščiausios kokybės duomenų perdavimą be trukdžių - geresnės kokybės kabeliai yra armuojami.
Dažniausiai pasitaikanti HDMI kabelių danga yra PVC, pinto audinio paviršius bei vidinis įvairių metalų armavimas iki kelių sluoksnių.
Be standartinių jungčių dažnas gamintojas pabrėžia paauksuotas HDMI kabelių jungtis. Pats paauksavimas neužtikrint greitesnio duomenų perdavimo kabelyje, kadangi standartinių HDMI 2.1 kabelių viduje naudojamas varis ir paauksuotos jungtys duomenų perdavimo greičio niekaip nepaspartins.
Vienintelė nauda, kurią galima įžvelgti – tai, kad auksas nesioksiduoja, todėl paauksuotos jungtys ilgu laikotarpiu gali užtikrinti geresnį kontaktą dėl šios metalo savybės.
Kadangi ši jungtis vis labiau populiarėja, šiuos kabelius gamina beveik visi patikimi kabelių gamintojai.
Todėl jei ieškote geresnės kokybės kabelio ir norite būti užtikrinti kokybišku veikimu ilgą laiką – rekomenduotume rinktis žinomų gamintojų gaminius – nenorėdami apvilti savo pirkėjų, jie skiria daugiau dėmesio tyrimams, gamyboje naudoja kokybiškesnes medžiagas – kurios užtikrina kabelio minkštumą, geresnę kabelio apsaugą, didesnį kabelio leidžiamų lankstymų skaičių ir kitas geras savybes.
Kadangi perkant kabelį tikimasi, kad jis tarnaus ne vienerius metus – verta atkreipti į gamintojo suteikiamą garantinį laikotarpį – įprastai gamintojai HDMI 2.1 kabeliams suteikia 1 arba 2 metų garantiją.
Dažniausiai pasitaikančios HDMI kabelių spalvos yra juoda bei pilka. Tačiau jei jums dėl kokios nors priežasties svarbu įsigyti kitokios spalvos HDMI 2.1 kabelį – geriau paieškoję rasite gana didelę spalvų įvairovę.
Nors visi HDMI 2.1 kabeliai turi atitikti šiame standarte aprašytus reikalavimus, dažnai gamintojai aprašymuose išvardija kokias konkrečias technologijas kabelis palaiko: 8K, 48 Gbps, Dolby Atmos, DTS-X, DTS-HD, Master Audio, TrueHD Dolby 7.1, HDR variantai: Dolby Vision HDR, HDR10, HDR10+, HLG, eARC, Quick Frame Transport, HDCP 2.2 ir kt. Jei tiksliai žinote kokias technologijas naudoja jūsų sujungiami du įrenginiai – verta tai pasitikrinti ir kabelio aprašyme.
Nors televizorių gamintojai suskubo anksčiau įdiegti HDMI 2.1 jungtis naujausiuose modeliuose (LG daug HDMI 2.1 palaikančių modelių išleido dar 2019 m.) - monitorių gamintojai nesuskubo.
Dviejų naujų monitorių modelių, palaikančių HDMI 2.1, planuojamas išleidimas - 2020 m. gruodžio mėnesio pabaiga.
Vienas iš jų - Eve Spectrum 4K 144HZ – kurio išankstinė skelbiama kaina Europos rinkai – 669 € + 99€ už stovą. Pristatoma modelio specifikacija: 27’’, LG ekranas, 16:9, IPS Oxide, 1ms, 3840x2160, 144Hz dažnis, HDR600 750 nits šviesumas, kontrastas: 1000 :1, HDR10, 163ppi, 1.07 mlrd spalvų, VRR 48Hz – 144Hz, G-SYNC, FreeSync Premium Pro, 2x HDMI 2.1 ir kitos jungtys.
ASUS 2020 rugpjūtį paskelbė apie tris planuojamus išleisti monitorius, palaikančius HDMI 2.1. Oficialios informacijos daugiau dar nėra (jei pastebėsite, prašome atsiusti žinutę [email protected]), tačiau ASUS lyg planuoja gaminto tris ASUS ROG modelius su HDMI 2.1 jungtimis: 27’’, 32’’ ir 43’’.
Žaidimų entuziastai, norintys mėgautis 4K@120Hz ar 8K@30/60Hz vaizdo kokybe, jau gali rinktis ne tik iš naujųjų žaidimų konsolių, tačiau ir vaizdo plokščių, palaikančių HDMI 2.1 technologiją.
2020 rugsėjo mėnesį pristatytos trys GeForce RTX 3000 serijos vaizdo plokštės: RTX 3070, RTX 3080 ir RTX 3090.
Ši vaizdo plokštė turi turi du aušintuvus, 5888 CUDA branduolius, 8GB GDDR6 vaizdo atminties ir 220W energijos poreikį. Ji yra pigiausia iš šios serijos vaizdo plokščių, todėl yra patraukliausia žaidėjams, nenorintiems išleisti daug pinigų naujai HDMI 2.1 vaizdo plokštei. Turi 1 HDMI 2.1 jungtį.
Šios vaizdo plokštės Founders Edition aušintuvo dizainas yra toks pats, kaip ir galingesnės RTX 3090, o tai užtikrina iki 3 kartų tylesnį veikimą, nei jos pirmtakė RTX 2080 FE, tačiau yra kur kas galingesnė. RTX 3080 turi 8704 CUDA branduolius, 10GB GDDR6X vaizdo atminties ir 320W energijos poreikį. Ji yra vidutinis šios serijos vaizdo plokščių variantas. Priklausomai nuo konkretaus modelio turi 1 arba 2 HDMI 2.1 jungtis.
RTX 3090 yra galingiausias iš trijų pristatytų 3000 serijos modelių. RTX 3090 turi 10496 CUDA branduolius, 24GB GDDR6X vaizdo atminties ir 350W energijos poreikį. Jai vėsinti suprojektuota sistema su dviem skirtingais būdais: Open-Air ir Blower, užtikrinanti tylesnį veikimą. Nvidia teigimu, RTX 3090 vaizdo plokštė palaikys žaidimus 8K raiška iki 60 Fps dažniu. O tam atvaizduoti tikrai reikalinga naujausio standarto HDMI 2.1 jungtis. Priklausomai nuo konkretaus modelio turi 1 arba 2 HDMI 2.1 jungtis.
2020 birželį rinkai pristatytos ASUS B550 serijos motininės plokštės, išleistos su integruota HDMI 2.1 jungtimi. Tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad šios naujos HDMI jungties integravimas yra labiau orientuotas į ateitį, kadangi dar reikia sulaukti atitinkamų procesorių su integruota grafika, palaikančia 4K@120Hz ar 8K@60Hz.
Čia sąrašas B550 motininių plokščių modelių (visi šie modeliai turi integruotą HDMI 2.1 jungtį):
ROG STRIX B550-E GAMING
ROG STRIX B550-F GAMING
ROG STRIX B550-F GAMING (WI-FI)
ROG STRIX B550-I GAMING
ROG STRIX B550-A GAMING
TUF GAMING B550-PLUS
TUF GAMING B550M-PLUS (WI-FI)
TUF GAMING B550M-PLUS
PRIME B550-PLUS
PRIME B550M-A (WI-FI)
PRIME B550M-A
PRIME B550M-k
Rinkoje jau yra keletas TV Box’ų, palaikančių HDMI 2.1 jungtį.
Dar 2019 m. gruodį Google išleido naują Google TV priedėlį ADT-3, galintį transliuoti 4K HDR @60Hz. Tačiau šis įrenginys skirtas programuotojams, todėl nėra prieinamas visiems vartotojams.
Be to, rinkoje yra prieinami Beelink GT King TV Box, Beelink GT King Pro ir kiti šios serijos modeliai, su integruota HDMI 2.1 jungtimi.
Kitas modelis – YCRX Android TV Box T95x2, palaikantis HDMI CEC, Dynamic HDR ir 4K/2K@75 maksimalią rezoliuciją.
SAVIO Smart TV Box Gold TB-G01 – Android TV priedėlis su HDMI 2.1, palaikantis TVN Player, TVP VOD, HBO GO, IPLA, NC+GO, Cyfrowy Polsat GO, Netflix, YouTube, Chrome, Facebook ir daug kitų programėlių iš Google Play Store. Panašus modelis SAVIO TB-S01.
SUHUIHUANG T95MAX TV BOX taip pat turi HDMI 2.1 jungtį ir palaiko video iki 8K@24Hz arba 4K@60Hz su HDR.
EVOLVEO MULTIMEDIA BOX C4 - 8K Ultra HD multimedijos centras, palaikantis H.265, HEVC, Dynamic HDR, HDR 10 ir veikiantis su Android 9.0 operacine sistema.
Rinkoje jau yra atsidarę keletas naujų premium klasės soundbar'ų su integruoja HDMI 2.1 jungtimi, palaikančia naujausią eARC audio technologiją.
Čia modelių sąrašas:
LG SN11RG 7.1.4 Dolby Atmos Soundbar
LG GX 3.1 Dolby Atmos Soundbar
LG SN7CY 3.0.2 Dolby Atmos Soundbar
LG SN10YG 5.1.2 Dolby Atmos Soundbar
LG DSN8YG – 3.1.2 Dolby Atmos Soundbar
Sennheiser Ambeo Soundbar
VIZIO Elevate Soundbar (P514a-H6)
Sonos Arc
Klipsch Bar 54A Dolby Atmos bar
Sony HT-ST5000 Atmos Soundbar
Kol kas nėra
Jei ieškote ne HDMI 2.1 kabelio (jo galai male/male), o HDMI 2.1 plailgintuvo (galai male/female), tai mūsų parduodamus variantus galite rasti čia.
"XBOX ONE X Motherboard Original New HDMI 2.1 Socket Port Spare Part Repair"
Ši detalė skirta atnaujinti žaidimų konsoles Xbox One X , kad jose galima būtų pasinaudoti tam tikromis HDMI 2.1 papildomomis galimybėmis.
Papildysime ...
Turite klausimų ar pastebėjote klaidą? Būtinai parašykite mums: [email protected] - laukiame visų jūsų laiškų. O jei reikia konkrečios informacijos apie norimą įsigyti įrenginį - paskambinkite į BIGBOX.LT pagalbai telefonu 8 700 33322 arba parašykite [email protected] , stengsimės padėti.
Ši gido skiltis skirta atsakymams į klausimus.
Papildysime ...