Gyvenimas per daug gražus, kad jį švaistytume pjaudami prie namų esančią veją. Kad ir kiek kartų tai darytumėte, ji vis tiek ataugs. Laimei, yra būdas, kuris leidžia mėgautis iš namų darbų gniaužtų išvaduotu laisvalaikiu ir tobulai prižiūrima žolyte. Jo vardas – robotas vejapjovė. Šis pagalbininkas nėra pigus ir, pradžioje, gali būti kiek įnoringas. Tačiau įveikus pradinį diegimo ir darbų planavimo etapą jis atsidėkoja kruopščiu darbu ir nuolatine vejos priežiūra.
Robotas vejapjovė yra daug mažesnis prietaisas nei įprastinė vejapjovė. Jį darbo metu maitina akumuliatorius. Robotą sudaro pagrindinis vejapjovės įrenginys ir įkrovimo stotelė. Jis neturi nupjautai žolei skirto rezervuaro. Žolė jūsų sklype bus pjaunama pakankamai dažnai ir smulkiai, todėl sumulčiuoti žolės stiebeliai ir lapai nukrenta prie augalo šaknų ir, laikui bėgant, tampa trąša. Toks vejos pjovimo metodas leidžia išspręsti net kelias problemas: stabdo dirvos sekinimą, stiprina veją, supaprastinta roboto vejapjovės konstrukciją ir leidžia išvengti papildomos jo priežiūros, kurią tektų atlikti šalinant sukauptą žolę.
Nusprendėte savo gyvenimą susieti su robotu vejapjove? Tuomet būkite pasiruošę, kad jūsų būsimas namų darbų partneris iškels jums keletą sąlygų.
Palyginti su dauguma įprastinių vejapjovių, robotai yra pakankamai brangūs. Be to, bent jau pradiniame diegimo etape, be įprastos vejapjovės išsiversti greičiausiai nepavyks.
Robotas vejapjovė tinka iki 5000 kvadratinių metrų dydžio vejos priežiūrai. Modelį rinkitės atsižvelgdami į vejos plotą ir sklypo formą.
Jeigu jūsų sklypas yra kalvotas, rinkitės galingesnį, keturratį, priekiniais ar visais ratais varomą modelį, galintį įveikti net 45 proc. statumo įkalnes.
Pradžioje veją teks tinkamai paruošti: pažymėti sklypo perimetrą, įrengti įkrovimo stotelę, nupjauti aukštą žolę ir paruošti vejos priežiūros planą.
Įsigiję robotą vejapjovę, jo pakuotėje rasite pagrindinį pjovimo įrenginį, įkrovimo stotelę ir sklypo ribas žymintį kontūro laidą. Šis laidas jungiamas prie įkrovimo stotelės, jį turėsite sumontuoti tam, kad robotas žinotų vejos ribos ir, išsikrovus akumuliatoriui, galėtų pats grįžti prie stotelės. Įkrovimo stotelę reikia įrengti lygioje vietoje, netoli elektros prievado, 1–2 metrų atstumu nuo medžių, krūmų ir kitų kliūčių. Žymėdami sklypo ribas venkite aštrių kampų, palikite pakankamai vietos robotui apsisukti.
Tinkamai paruošę sklypą ir įkrovimo stotelę, mobiliajame įrenginyje įdiegtoje valdymo turėsite nustatyti darbų tvarkaraštį bei norimą žolės aukštį, kad prietaisas žinotų ką ir kada turi pjauti. Lyginant su įprastomis vejapjovėmis, robotai nėra tokie galingi, todėl, naudojimo pradžioje, žolės aukštis jam gali tapti neįkandama kliūtimi. Tokiu atveju jums gali tekti sklypą nupjauti rankiniu būdu.
Viską paruošėte? Dabar galite išleisti žvėrį! Pirmosiomis dienomis ir savaitėmis stebėkite, kaip kaip jis susidoroja su savo užduotimis. Patikrinkite ar robotas gerai atpažįsta sklypo ribas, niekur nestringa, tolygiai pjauna visą sklypo teritoriją ir dirba tinkamu intensyvumu. Be to, patraukite iš kelio daiktus, kuriuos roboto peiliai gali sugadinti, pavyzdžiui, vaikų žaislus, ir apribokite jo kontaktą su naminiais gyvūnais.
Vėliau galėsite atsipūsti, nes nuo šiol robotas vejapjovė galės dirbti savarankiškai. Tereikia kartkartėmis žvilgtelėti į peilius ir, reikalui esant, pašalinti priskretusius žolės likučius. Patį pjovimo peilį, kuris kainuoja 15–20 eurų, užtenka pakeisti kartą per sezoną. Kai kurie modeliai apie tai savininką informuoja per išmaniąją programėlę. Dažniausiai šią procedūrą galima atlikti be jokių papildomų įrankių. Jei peiliai atšipo anksčiau laiko, pakeiskite juos nelaukdami, kol bus išnaudotas visas nominalus 200 darbo valandų resursas.
Kai naujasis robotas atvyks į jūsų namus, turėsite pažymėti vejos ribas, naudodami kontūro laidą. Kai kurie gamintojai leidžia jį įkasti į dirvą, bet dažniausiai laidas yra diegiamas paviršiuje, naudojant specialius kaiščius.
Yra keletas robotų vejapjovių, kurioms šis kontūro laidas nėra reikalingas, tačiau tokių modelių yra nedaug. Be to, jos prasčiau orientuojasi sudėtingesnės formos sklypuose. Kontūro laidas nėra labai pastebimas, todėl, jį tinkamai sumontavus, jis neturėtų kliūti jums į akis. Kai kurie modeliai taip pat naudoja papildomą krypties laidą, kuris praverčia, kai robotui tenka rasti siaurus praėjimus tarp skirtingų vejos zonų.
Robotas vejapjovė nėra labai triukšmingas padaras. Tyliausi modeliai skleidžia vos 47 dB garsus, kurie prilygsta gatvės šurmuliui ar ramiam pokalbiui. Mažai tikėtina, kad jis erzins, ypač jei būsite kiek toliau nuo žoliapjovės. Tačiau pasitaiko modelių, kurie „įsidainuoja“ iki 70 dB lygio ir skleidžia skalbyklės darbui prilygstantį garsą. Jei vertinate gerus santykius su kaimynais, tokio prietaiso nereikėtų leisti „ganytis“ vėlyvais vakarais ir poilsio dienomis, kai visi tampa alergiški triukšmui. Tačiau tyliausi robotai-vejapjovės gali nevaržomai darbuotis ne tik dieną, bet ir naktį.
Bazines roboto funkcijas galima valdyti ant korpuso esančiais mygtukais, tačiau daug paprasčiau tai daryti programėle. Dauguma gamintojų siūlo „Android“ ir „iOS“ įrenginiams skirtas aplikacijas. Kuo robotas autonomiškesnis, tuo rečiau jums teks naudoti programėlę. Pavyzdžiui, jei jame įmontuotas lietaus jutiklis, jums nereikės patiems keisti darbų grafiko, kad robotas nevargtų tada, kai negali efektyviai dirbti šlapioje žolėje.
Kai kurios programėlės leidžia nustatyti sodo žemėlapį, nurodyti tikslų maršrutą, kad robotui nereikėtų pačiam jo kurti bandymų ir klaidų metodu. Patogu, jei programėlėje galima matyti, ką ir kur robotas šiuo metu veikia.
Deja, išmaniųjų įrankių srityje ne viskas rožėmis klota. Kai kurios programėlės veikia tik „Apple“ arba tik „Android“ ekosistemose. Kitos gali naudoti tik lėtą trumpo nuotolio „Bluetooth“, o ne daug patogesnį „Wi-Fi“ belaidį ryšį, todėl, norėdami užmegzti kontaktą su tokiu įnoringu robotu, turėsite būti arti jo. Kai kuriais atvejais programėlė gali būti mokama arba turėti mokamų paslaugų.
Patys našiausi robotai vejapjovės susidoroja su 5000 kvadratinių metrų vejos plotu, kitiems užtenka ir 250 kvadratinių metrų sklypelio. Mūsų atlikti bandymai parodė, kad gamintojo deklaruojami duomenys gana tiksliai atitinka roboto vejapjovės galimybių ribas. Renkantis prietaisą būtina realiai įvertinti savo poreikius. Priešingu atveju, galite susidurti su problemomis. Pavyzdžiui, pasirinkus per mažam plotui skirtą vejapjovę gali neužtekti perimetrą žyminčio kontūro laido arba akumuliatorius talpos pakaks tik tam, kad robotas nuvažiuotų į kitą sklypo galą, bet ne tam, kad iš jo grįžtų baigęs darbus. Paprastai gamintojai rekomenduoja pirkti tokį robotą, kuris tinktų šiek tiek didesniam nei jūsų sklypui.
Robotai-vejapjovės iki 500 m² vejoms
Robotai-vejapjovės 500–1000 m² vejoms
Robotai-vejapjovės 1000–2000 m² vejoms
Robotai-vejapjovės 2000–3500 m² vejoms
Robotas maitinamas autonomišku akumuliatoriumi, o už jų nugaros nestovi žmogus, kuris prižiūrėtų, kaip jam sekasi kilti į šlaitą ar įveikti nelygumus. Per silpnas arba tinkamai neaprūpintas robotas, slysdamas nuo šlaito, gali padaryti vejai daug žalos, todėl, renkantis robotą vejapjovę, būtina įsitikinti, ar jis galės įveikti visas sklype esančias įkalnes ir nuolydžius.
Roboto vejapjovės charakteristikose nurodomas maksimalus įkalnės procentas, kurį prietaisas gali įveikti. Kai kurie lygesniems sklypams skirti modeliai gali pažaboti tik nedideles įkalnes. Be to, įkalnės apačioje jiems gali būti reikalinga reikalinga lygi įsibėgėjimo zona. Didžiausiu pravažumu pasižymi robotai vejapjovės:
Turintys galingesnius variklius ir didelio sukibimo ratus
Aprūpinti įkalnės jutikliais ir specializuota programine įranga, kuri leidžia parinkti tinkamą važiavimo ir darbo režimą
Keturračiai robotai įkalnes įveikia geriau už triračius, o modeliai su priekiniais ar visais varomaisiais ratais – geriau už vien galiniais ratais varomus prietaisus.
Dideliu pravažumu pasižymintys robotai vejapjovės įveikia net 45 proc. statumo įkalnes.
Kitas roboto vejapjovės priešas – įdubimai nelygioje vejoje. Tokias sklypo vietas robotas ne visada sėkmingai nušienauja (ypač, kai tokiose įdubose ima kauptis vanduo) ar netgi išeina iš rikiuotės. Susidūrę su tokia situacija galite pasirinkti vieną iš galimų variantų:
Užpilti ir užlyginti įdubą
Aplink ją įrengti užtvarą
Įdiegti daviklį, kuris praneš robotui, kad pavojingą vietą reikia apvažiuoti.
Jokia vejapjovė gerai nepjauna šlapios žolės, robotai vejapjovės – ne išimtis. Kai kuriuose modeliuose lietaus jutiklis yra siūlomas kaip papildoma įranga, kituose jis įeina į bazinę komplektaciją. Priklausomai nuo prekės ženklo ir modelio, lietaus jutiklis suveikia įvairiais būdais. Užfiksavęs netinkamą kritulių lygį robotas gali praleisti suplanuotą pjovimą arba pranešti jums ir pasiteirauti, ar norite tęsti pjovimą pagal grafiką.
Daugelis robotų vejapjovių turi jutiklius, leidžiančius atpažinti kelią pastojančias kliūtis. Jei kieme yra medžių, krūmų ar kitų daiktų, kurių negalima pašalinti prieš vejapjovei pradedant darbą, tokie jutikliai padės juos aptikti ir apvažiuoti lygiai taip pat, kaip jūsų namuose tai daro robotas dulkių siurblys.
Padeda įvertinti roboto pasvirimo kampą ir parenka tinkamą darbo režimą.
Norite, kad jūsų robotas vejapjovė pjautų kelis skirtingus vejos sklypus? Jums gali prireikti kelių zonų vejapjovės. Robotą vejapjovę turėsite iš vienos zonos į kitą perkelti rankiniu būdu, nes šie prietaisai dar nėra pakankamai išmanūs, kad galėtų savarankiškai keliauti po jūsų kiemą.
Akumuliatorius – brangiausias bet kurios vejapjovės elementas, o jo talpa priklauso nuo darbo metu padengiamo vejos ploto. Prieš perkant robotą verta išsiaiškinti, ar gamintojas siūlo pakaitinius akumuliatorius ir kiek jie kainuoja. Mat akumuliatoriui išėjus iš rikiuotės, prietaiso remontas gali būti labai brangus, o kartais ir išvis neįmanomas. Kaip ir visų ličio jonų akumuliatorių, robotų vejapjovių baterijų talpa laikui bėgant ima mažėti, todėl robotas vis dažniau grįš į įkrovimo stotelę, kad papildytų energijos rezervą.
Kokybiško roboto vejapjovės akumuliatorius tarnauja bent 2–5 metus. Tačiau šis laikas priklauso nuo daugelio aplinkos sąlygų, pavyzdžiui, karščio ir šalčio, lietaus bei tiesioginių saulės spindulių įtakos, o taip pat nuo to, kaip dažnai jūsų robotui reikia pjauti žolę.
Kiekvienas gamintojas įspėja, kad roboto darbo zonoje negalima be priežiūros palikti naminių gyvūnų ir vaikų, nesvarbu, ar prietaisas yra naudojamas, ar ne. Robotai vejapjovės turi daug integruotų saugos funkcijų, tačiau, nepaisant to, privalu laiktytis instrukcijose pateiktų nurodymų.
BIGBOX.LT galima pigiau internetu įsigyti populiarių gamintojų vejapjoves-robotus: Gardena, AYI, Worx, Einhell, Greenworks, Bosch, Yard Force, Ecovacs, Scheppach, Karcher, Mamibot, NAC, Segway, Elem, Stiga.