Informacija
Prekių katalogas

Kaip išsirinkti planšetinį kompiuterį?

Planšetės yra itin naudingos įrenginiai, galintys gerokai palengvinti gyvenimą. Jos skirtos mokymuisi, naršymui internete, filmų ir serialų žiūrėjimui bei mobiliesiems žaidimams. Be to, gera planšetė gali visiškai pakeisti kompiuterį. Jei svarstote, kaip išsirinkti planšetinį kompiuterį ir kuri planšetė jums geriausia, verta perskaityti mūsų pirkimų gidą. Čia sužinosite, į ką atkreipti dėmesį perkant planšetę.

Kam skirtas planšetinis kompiuteris?

Galima drąsiai teigti, kad planšetė gali būti naudojama beveik viskam, kam naudojamas kompiuteris ir išmanusis telefonas. Planšetė, kaip ir stacionarus kompiuteris ar nešiojamas kompiuteris, gali būti naudojama naršymui internete. Ja galima tiesiog naršyti svetaines, socialinius tinklus, apsipirkti internetinėse parduotuvėse ir naudotis el. paštu. Dėl palyginti didelio ekrano planšetinis kompiuteris taip pat tinka filmams žiūrėti, o modeliai, turintys galingesnius garsiakalbius taip pat leidžia patogiai klausytis muzikos.

Planšetinis kompiuteris taip pat gali būti naudojamas kaip darbo įrankis. Jame galima diegti įvairias programas, skirtas, pavyzdžiui, nuotraukų ir vaizdo įrašų redagavimui, taip pat biuro programų paketus. Prie tokio įrenginio lengvai prijungsite klaviatūrą (net su liečiamąja aikštele).

Jeigu planšetiniame kompiuteryje yra GPS modulis ir mobiliojo interneto palaikymas, juo galima naudotis kaip didelį ekraną turinčia automobiline navigacija. Modemas su SIM (arba eSIM) kortele, skirtas mobiliajam ryšiui (LTE arba 5G) palaikyti, suteikia prieigą prie interneto tose vietose, kuriose nėra „Wi-Fi“. Tokiu įrenginiu galima nevaržomai naudotis kelionės metu.

Planšetinių kompiuterių tipai

Planšetiniai kompiuteriai gali turėti „Android“, „iPadOS“ arba „Windows“ operacinę sistemą. Kadangi „Android“ operacinę sistemą naudoja daugelis gamintojų, pavyzdžiui, „Samsung“, „Xiaomi“, „Lenovo“ ar „Huawei“, ją turinčių planšečių yra daugiausiai. „Android“ sistemos privalumas slypi jos universalume, atvirume ir didelėse vartotojo sąsajos pritaikymo galimybėse.

„Apple“ siūlomi „iPad“ planšetiniai kompiuteriai su „iPadOS“ operacine sistema sudaro atskirą grupę. Jų pagrindinis privalumas yra aukšta gamybos kokybė ir naudojamų komponentų kokybė, o taip pat – techninės ir programinės įrangos optimizacija. „Apple“ turi nuosavą operacinę sistemą, kuri veikia tik šio gamintojo įrenginiuose, todėl viskas veikia kaip laikrodis. Taip pat verta atkreipti dėmesį į vadinamąjį „Apple“ ekosistemą, tai yra glaudų „iPad“ sąveiką su kitais šio prekės ženklo įrenginiais. Trūkumas – didesnė „iPad“ kaina, palyginti su „Android“ planšetėmis, bet „iPad“ pasirinkimas – tai  tikrai gerai išleisti pinigai.

Trečiąją gaminių grupę sudaro planšetiniai kompiuteriai su „Windows“. Dažniausiai tai du viename tipo hibridai, kurie atlieka planšetės ir nešiojamojo kompiuterio funkcijas. Jie turi prijungiamas arba atlenkiamas klaviatūras, todėl tokie įrenginiai naudojami kaip mobilūs darbo įrankiai.

„iPad“ ar „Android“ – ką pasirinkti?

Atsakyti į ši klausimą vienareikšmiškai sunku. Čia svarbų vaidmenį gali vaidinti kaina, nes pigiausia 10-osios kartos „iPad“ planšetė kainuoja daugiau nei 400 eurų. Pigią ir gana gerą „Android“ planšetę galima įsigyti už bemaž dvigubai mažesnę kainą. Pagrindiniai skirtumai tarp šių dviejų tipų planšečių yra šie:

  • Operacinė sistema – „iPadOS“ yra geriau optimizuota ir siūlo gerokai ilgesnį palaikymą (net 7–8 metus). „Android“ yra universalesnė ir lankstesnė.

  • Sparta – naujausiuose „iPad“ modeliuose naudojami „Apple Silicon“ M serijos procesoriai, kurie taip pat montuojami „MacBook“ kompiuteriuose, todėl šios planšetės savo galia beveik prilygsta nešiojamiesiems kompiuteriams. Didelio galingumo negalima atimti iš brangesnių „Android“ planšečių modelių, tačiau „iPad“ šiuo atžvilgiu yra nepralenkiamos.

  • Vidinė atmintis – „iPad“ nėra galimybės išplėsti failams ir aplikacijų saugojimui skirtą atmintį. Tuo tarpu daugelis „Android“ modelių turi papildomą atminties kortelės lizdą.

Ekrano dydis ir tipas

Vienas svarbiausių planšetės elementų yra jos ekranas. Nuo jo daugiausia priklauso darbo komfortas. Renkantis ekrano dydį verta atsižvelgti į jo paskirtį. Taip pat svarbu pasirinkti tinkamą ekrano tipą ir raišką. Du pastarieji veiksniai turi įtakos vaizdo kokybei.

Ekrano įstrižainė

Pagal ekrano dydį planšetes galima suskirstyti į tris grupes:

  • Planšetės, kurių įstrižainė mažesnė nei 8 coliai – šioje grupėje yra pigios planšetės, kurios visų pirma skirtos vaikams. Dažniausiai tai pigūs įrenginiai, kurie nepasižymi itin aukštais našumo ir kokybės parametrais. Tačiau yra ir išimčių, pavyzdžiui, „iPad mini“.

  • Planšetės, kurių įstrižainė siekia 8–11 colių – šie įrenginiai yra patys universaliausi. Tai geras kompromisas tarp ekrano dydžio, gabaritų bei mobilumo. Į šią grupę patenka labai galingi modeliai, kurie leis komfortiškai dirbti, žiūrėti filmus ir žaisti žaidimus, be to, jie lengvai telpa į nedidelį krepšį ar kuprinę.

  • Planšetiniai kompiuteriai, kurių įstrižainė viršija 11 colių – didžiausios planšetės dažniausiai yra brangesnės ir turi geriausius parametrus. Tai įrenginiai, kurie, prijungus klaviatūrą, daugeliu atvejų gali visiškai pakeisti nešiojamąjį kompiuterį.

Ekrano tipas

Ekrano tipas turi įtakos rodomo vaizdo kokybei. Dažniausiai planšetėse naudojami IPS ir OLED ekranai. Skirtingi gamintojai ekranus vadina skirtingais pavadinimais, pavyzdžiui, AMOLED, Super AMOLED, „Liquid Retina“ ar „Ultra Retina XDR“.

  • Planšetės su IPS ekranais – tokio tipo ekranai siūlo platų matymo kampą ir gerą spalvų atkūrimą, tačiau pasižymi prastesniu kontrastu. Jie naudojami įvairių kainų kategorijų modeliuose. Pavyzdžiui, „Liquid Retina“ vardu pramintą IPS ekraną galima sutikti naujausiuose „iPad Air“ modeliuose.

  • Planšetės su OLED ekranais siūlo begalinį kontrastą ir gerokai sodresnes spalvas. Šio tipo ekranai naudojami brangesniuose planšetinių kompiuterių modeliuose. Verta paminėti, kad, pavyzdžiui, „Super AMOLED“ ekranai, sutinkami „Android“ planšetėse, ir „Ultra Retina XDR“, naudojami naujuose „iPad Pro“, yra ne kas kita kaip OLED ekranų variantai.

Ekrano raiška planšetėse

Kuo didesnė raiška, tuo detalesnis ir kokybiškesnis vaizdas. Mažesniuose modeliuose, kurių ekranų įstrižainė siekia iki 8 colių, įprastai naudojami „HD Ready“ arba „Full HD“ raiškos ekranai.

Didesnių modelių raiška taip pat prasideda nuo „Full HD“, tačiau reikia turėti omenyje, kad toks vaizdas dideliame ekrane nebus labai detalus. Todėl yra ir modelių, kurie turi 4K raiškos ekranus, pavyzdžiui, „Samsung Galaxy Tab S9 Ultra“.

Koks korpusas geriausias?

Dažniausiai naudojamos medžiagos yra plastikas ir aliuminis. Pirmasis dažnai sutinkamas pigesniuose modeliuose, o aliuminis – brangesniuose.

Dėl daug didesnio aliuminio kietumo jis užtikrina didesnį planšetės standumą. Įrenginiai su plastikiniais korpusais dažnai lenkiasi nuo net nedidelio spaudimo, o tai gali sukelti vidinių komponentų, pavyzdžiui, baterijos, pagrindinės plokštės ar ekrano, pažeidimus. Be to, aliuminis atrodo daug patraukliau.

Taip pat verta atkreipti dėmesį į neslystančius elementus, kurie rūpinasi, kad prietaisas neišlystų iš rankų. Matinis paviršius palengvina planšetės priežiūrą, nes ant jo mažiau matomi pirštų atspaudai.

Jei ketinate daug keliauti su planšete, verta rinktis modelius, kurių korpusai yra tvirtesni  ir atitinka IP hermetiškumo reikalavimus. Tai padeda apsisaugoti nuo mechaninių pažeidimų, neigiamo vandens, dulkių ir kitų išorinių veiksnių poveikio. Jei planšetė neturi sustiprinto korpuso, verta įsigyti dėklą.

Planšetės sparta

Nemanykite, kad planšetės sparta yra svarbi tik darbui skirtiems modeliams. Spartūs komponentai praverčia žaidžiant įvairius žaidimus. Mat jiems reikia aukštos ekrano raiškos ir galingų komponentų.

Spartą visų pirma lemia procesorius ir RAM operatyvinė atmintis. Vieni geriausių mobiliųjų procesorių „Android“ planšetėse šiuo metu yra „Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2“ lustai. Naujuosiuose „iPad Pro“ naudojamas „Apple Silicon M4“ lustas, kurio galingumas prilygsta daugeliui nešiojamųjų kompiuterių. Kaip minėjome, jei ieškote galingiausios planšetės, verta pasirinkti naujausius „iPad“ modelius.

O kiek RAM pakanka planšetiniam kompiuteriui? Pigiausios planšetės turi 2 GB RAM, tačiau geriau pasirinkti modelius, kurie turės bent 3 GB RAM. Gera planšetė, kuri mūsų nenuvils net ir sudėtingesnėms užduotims, privalo turėtiturėti 6 arba 8 GB RAM. Geriausi rinkoje šiuo metu prieinami modeliai aprūpinti net 16 GB operatyviosios atminties.

Kiek vietos reikia jūsų failams?

Planšetėje laikote nuotraukas, filmus, muziką, programėles. Visi šie failai saugomi vidinėje atmintyje. Kad vietos jūsų duomenims niekada nepritrūktų, reikėtų vengti modelių su labai maža vidine atmintimi. Ypač tais atvejais, kaip prietaisas neturi papildo „microSD“ atminties kortelės lizdo, leidžiančio vidinę atmintį praplėsti. 

Pigiausios planšetės šiuo metu turi 32 GB vidinės atminties. Tai yra absoliutus minimumas, tačiau vis dar pasitaiko senesnių modelių su 16 GB atmintimi. Renkantis nebrangų planšetinį kompiuterį reikėtų ieškoti modelio su bent jau 64 GB arba 128 GB vidine atmintimi. Ar 64 GB „iPad“ bus pakankamai? Jei nesiruošiate filmuoti vaizdo įrašų ir daug fotografuoti, o filmus ir serialus žiūrėsite per srautinių transliacijų paslaugas, tuomet su tokia atmintimi pavyks išgyventi. Tačiau jei ketinate įsigyti „iPad“ keliems metams ir dažnai jį naudoti, siūlome apsvarstyti variantą su didesne atmintimi.

Ryšio variantai

Planšetiniai kompiuteriai prie interneto prisijungia dviem būdais:

  • „Wi-Fi“ ryšiu

  • Mobiliuoju LTE arba5G internetu.

„Wi-Fi“ ryšys

Jis naudojamas visuose planšetinių kompiuterių mobeliuose. „Wi-Fi“ leidžia prisijungti prie namų maršrutizatoriaus arba viešojo tinklo. Senesni planšečių modeliai palaiko „Wi-Fi 5“ standartą, tačiau šiuo metu dažniau sutinkamas „Wi-Fi 6“ ir „Wi-Fi 6E“ standartų palaikymas. Kuo naujesnė ryšio technologija, tuo didesnis duomenų perdavimo greitis ir stabilesnis ryšys. Naudojant „Wi-Fi“ taip pat galima prijungti planšetę prie išorinio ekrano, pavyzdžiui, televizoriaus.

4G LTE/5G modemas

Tai ypač svarbi funkcija, jei planšete dažnai naudositės už namų ribų (pavyzdžiui, kelionėje ar gamtoje). 4G LTE arba 5G modemas suteikia galimybę prisijungti prie interneto ten, kur nėra „Wi-Fi“ ryšio. Planšetė su šia funkcija veikia taip pat kaip išmanusis telefonas. Į ją įdiegiama SIM kortelė arba eSIM funkcija. Tačiau reikia turėti omenyje, kad tokią paslaugą reikia užsisakyti iš mobiliojo ryšio operatoriaus ir reguliariai už ją mokėti. Jei nenorite to daryti, galite prie interneto prisijungti, naudodami savo išmanųjį telefoną, naudodami mobiliuosios saitvietės (angl. „hotspot“) funkcija. Tačiau ją įjungus telefonas išsikraus greičiau nei įprastai, todėl norint naudotis mobiliuoju internetu ilgesnį laiką, teks pasirypinti papildoma išorine baterija arba įrkovimo galimybe.

Bluetooth

Belaidis „Bluetooth“ ryšys, kaip ir „Wi-Fi“, sutinkamas visuose planšetinių kompiuterių modeliuose. Jis leidžia prie planšetės įvairius priedus, pavyzdžiui, ausines, garsiakalbius, klaviatūrą, pelę ar net žaidimų pultelį.

Planšetės ir nešiojamojo kompiuterio hibridas

Kalbant apie planšetes, sunku nepaminėti du viename tipo nešiojamųjų kompiuterių. Jie turi fizinę klaviatūrą ir liečiamąjį ekraną. Šių įrenginių specifikacijos dažnai yra panašios į nešiojamųjų kompiuterių – naudojami naujausi „Intel Core“bei „AMD Ryzen“ serijos procesoriai, taip pat didelis RAM operatyviosios atminties kiekis ir talpūs SSD diskai.

Hibridiniai modeliai turi prijungiamas arba atlenkiamas klaviatūras. Abiejų tipų įrenginiuose dažnai būna ir rašiklis, kuris palengvina liečiamojo ekrano valdymą, atliekant sudėtingesnes užduotis „Windows“ sistemoje, nes būtent ši operacinė sistema dažniausiai diegiama tokio tipo įrenginiuose.

Kokia planšetė geriausiai tinka žaidimams?

Planšetinis kompiuteris – puikus pasirinkimas mėgstamiems žaisti kompiuterinius žaidimus. Lyginant su išmaniuoju telefonu jis turi daug didesnį ekraną, o dažnai ir geresnius garsiakalbius. Gamintojai nesiūlo specialiai žaidimams skirtų planšetinių kompiuterių. todėl renkantis tokiai pramogai skirtą planšetę reikia atsižvelgti į keletą parametrų:.

  • Ekranas – reikia pasirinkti tinkamą ekrano dydį, raišką ir vaizdo atnaujinimo dažnį. Kuo daugiau, tuo geriau. Idealus sprendimas būtų bent 11 colių įstrižainės ekranas ir 2K raiška, o vaizdo atnaujinimo dažnis turėtų siekti 120 Hz.

  • Sparta – 8 branduolių aukštos klasės procesorius ir bent 8 GB RAM yra geros startinės pozicijos, jei rimtai galvojame apie žaidimus planšetėje.

  • Baterija – didelis ekranas ir galingi komponentai reikalauja daug energijos. Todėl kuo talpesnė baterija, tuo geriau.

  • Operacinė sistema – „iPadOS“ ar „Android“? Tai neturi reikšmės. Svarbu įsigyti įrenginį su naujausia programine įranga, kuri užtikrins ilgą palaikymą ir galimybę įdiegti naujausius žaidimus.

  • Vieta duomenims – integruota atmintis yra daug greitesnė nei atminties kortelė. Todėl verta rinktis modelius su didesne talpa. 128 GB yra žaidimų planšetės minimumas.

Kokia planšetė tinka vaikui?

Vaikams skirtos planšetės būna spalvingos, bet dažniausiai viduje slepia pasenusius komponentus. Todėl renkantis vaikui skirtą modelį reikia kreipti dėmesį ne tik į jo išvaizdą, bet ir charakteristikas. Gerai, kad vaikui skirta planšetė yra nedidelė ir lengva. Todėl puikiai tiks modeliai su 8 colių ekranu. Labai svarbu, kad vaikui skirta planšetė būtų patvari. Taip pat verta įsigyti tokią planšetę, kurios dėklas papildomai apsaugos nuo smūgių.

Tiek „Android“, tiek „iPadOS“ sistemoje yra tėvų kontrolės funkcija, leidžianti stebėti, kaip vaikas naudoja planšetinį kompiuterį, apibrėžti, kokias funkcijas ir kiek laiko jis gali naudoti. Prieš atiduodant planšetę į vaiko rankas, verta susipažinti su vaikų kontrolės funkcija ir tinkamai ją sukonfigūruoti.